Bonita

Ve finančnictví znamená bonita hodnotu ekonomického subjektu, může být důležitá v mnoha ohledech. Při zřízení bankovního úvěru si banky zjišťují bonitu klienta. Pomocí bonity si zjišťují jeho důvěryhodnost a vyhodnocují, do jaké míry je schopný úvěr splácet. Právě bonita klienta je jedním z faktorů, podle kterých se určuje schválení či zamítnutí úvěru.

Bonita klienta

Bonita klienta však také může záviset na tom, jak velká úroková sazba bude žadateli o půjčku uložena. Čím vyšší bonita, tedy důvěryhodnost, tím je pro banku rizikovost poskytnutí úvěru nižší a žadateli nabídne úvěr s nižším úrokem. Při určení bonity klienta se přihlíží k mnoha faktorům, věku, pohlaví, příjmu, rodinném stavu nevyjímaje.

Bonita firmy

V souvislosti s bonitou je také důležitý pojem bonita firmy, který může být důležitý naopak pro zřizovatele úvěru. Bonita firmy udává schopnost plnit své závazky a posuzuje se na základě aktuální finanční situace, na stavu závazků vůči věřitelům a také na základě zjištění plnění závazků z minulosti. Pomocí bonity firmy tak můžete snadno zjistit, jaké je její důvěryhodnost a schopnost plnit své závazky.

S pojmem bonita se setkáte i v zemědělství, kde bonita půdy označuje její kvalitu.

VN:F [1.9.22_1171]
Hodnoceni: 10.0/10 (2 hlasů)
Bonita, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *