Dlužník

Z hlediska práva je dlužníkem ten, kdo má dluh vůči věřiteli. Dlužníkem pak může být jak fyzická osoba tak osoba právnická. Je však třeba rozlišovat pojmy dlužník a neplatič. Dlužníkem se stává kdokoliv, kdo má závazky vůči věřiteli. V případě, že dlužník neuhradí smluvené závazky v daném termínu, stává se neplatičem. Pojem dlužník tak nelze chápat jako negativní označení, na rozdíl od neplatiče.

Spoludlužník

V případě, že věřitel uzavřel závazek s více osobami, stává se každá osoba spoludlužníkem. Věřitel má poté právo požadovat splacení závazku od kteréhokoli spoludlužníka. Spoludlužníkem se také může osoba stát v případě, chce-li na sebe vzít závazek s další osobou či více osobami.

Směnečný dlužník

V případě, že byl závazek uzavřen pomocí směnky, stává se dlužník směnečným dlužníkem a věřitel směnečným věřitelem. Na směnce je určeno místo a přesný čas, kdy je nutný uzavřený závazek uhradit. Směnečný dlužník musí zaplatit dluh nejpozději v uvedený čas bez odkladu. Směnečný věřitel se může změnit – směnka může být prodána libovolné osobě.

VN:F [1.9.22_1171]
Hodnoceni: 10.0/10 (1 hlas)
Dlužník, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *