Úrok

Pod pojmem úrok si můžeme představit odměnu, kterou věřitel požaduje od dlužníka za půjčení finanční částky. Díky úroku je motivace věřitele k půjčení peněz další straně. Tím dochází k podpoře trhu – na jedné straně je věřitel motivován, na straně druhé lidé dbají o spořivost a nenutnost zřízení půjčky, aby neplatily peníze navíc.

Velikost úroku se vyjadřuje pomocí úrokové sazby v procentech. Jde o procentní vyjádření částky z půjčených peněz, a to vždy za konkrétní období. Obvykle platí, že čím vyšší je riziko na straně dlužníka, tím úroková míra stoupá.

Výše úroku přitom není adekvátním parametrem pro výběr úvěru. Úroková míra může být zavádějící, může sloužit jako reklamní trik. Výše požadované částky totiž může být kromě úroku navýšena dalšími poplatky. Relevantním parametrem pro vyjádření kvality úvěru je RPSN.

Úrok z prodlení

Zmiňme i pojem úrok z prodlení. V případě, že dlužník nezaplatí dluh v řádném termínu, věřitel může požadovat tzv. úrok z prodlení. Výpočet úroku z prodlení je vázán na repo sazbu, kterou určuje ČNB.

VN:F [1.9.22_1171]
Hodnoceni: 10.0/10 (1 hlas)
Úrok, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *