Neplatič

Neplatičem se stává dlužník v případě, nezaplatí-li smluvenou finanční částku ve stanoveném termínu. Neplatiči hrozí postih ve formě vymáhání peněz formou exekuce, vyžadování zaplacení úroku z prodlení. Také se neplatící osoba dostává do registru dlužníků, možnost zřízení dalšího bankovního produktu zaniká.

Je třeba rozlišovat, jakému typu věřitele je neplatič dlužen. Zatímco spory o smlouvy, uzavřené mezi fyzickými osobami, se řeší delší dobu, v případě nedodržování závazku vůči státu je proces velmi rychlý. Nejen neplatiči daní mohou mít velké problémy s vymáháním dlužené částky. V případě zjištění neplacení daní následuje jejich doměření a požadavek k zaplacení.

Neplatiči VZP

Na včasné zaplacení pohledávek dbají i pojišťovny. Například neplatiči VZP jsou zaznamenáni ve volně přístupné registru dlužníků VZP, lze si je tak snadno vyhledat.

Neplatiči alimentů

U neplatičů alimentů je obzvláště velké riziko. Osoba, které alimenty náleží, má právo nahlásit neplacení na policii, neplatič alimentů se v horším případě může dostat i do vězení.

Neplatiči nájemného

U neplatičů nájemného je to pro věřitele náročnější. Těchto dlužníků stále přibývá a je tak třeba hledat seriózní nájemníky. Získání zpět dlužné částky od neplatiče nájemného může být časově náročné. Problém bývá především s vystěhováním neplatiče – ten má nárok na několikaměsíční možnost setrvat v pronajatém objektu.

VN:F [1.9.22_1171]
Hodnoceni: 10.0/10 (1 hlas)
Neplatič, 10.0 out of 10 based on 1 rating

1 komentář u „Neplatič

  1. Peter Kočalka

    rád bych zistil proč jsem v registru dlužníků

    VA:F [1.9.22_1171]
    Hodnoceni: 0 (z 0 hlasů)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *