Registr dlužníků

Při zřizování bankovního úvěru nahlíží banky do tzv. registru dlužníků. Jde o ucelený seznam dlužníků, kteří mají zřízenou půjčku. Banky si zjišťují, nemá-li potenciální klient problémy se splácením. Jednotlivé banky mezi sebou spolupracují a vedou registr dlužníků společně.

Registr dlužníků v České republice

V České republice existuje několik společností, které tento registr vytváří a spolupracují s bankami. Nejznámější a nejen bankami nejvyužívanější je zájmové sdružení Solus, které vede dva typy registrů dlužníků – jeden s osobami fyzickými, druhý s IČ, určený pro spotřebitele. Ti si mohou snadno ověřit firmu, její důvěryhodnost.

Banky také nahlíží do CBCB bankovního registru dlužníků, ten je určen jen pro banky. Ty si mohou klienta ověřit velmi snadno a zjistit, neměl-li v minulosti se splácením problémy. Kromě informací o nesplácení se zde naopak uvádí i ty pozitivní – schopnost splácet, informace o bonitě atd.

Lze nahlédnout do registru dlužníků zdarma?

Budete-li hledat registr dlužníků k nahlédnutí zdarma, nenajdete jej. Při zájmu o výpis z registru dlužníků budete muset zaplatit drobný poplatek. Je také třeba upozornit na CERD – centrální registr dlužníků, kolem kterého proběhla velká diskuze. Jde o falešný registr, který nespolupracuje s žádnou bankovní institucí, proto by byla investice do něj vyhozenými penězi.

VN:F [1.9.22_1171]
Hodnoceni: 10.0/10 (1 hlas)
Registr dlužníků, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *