Úroková sazba

Úroková sazba je procentuálně vyjádřený údaj, který určuje, kolik peněz musí dlužník za zřízení úvěru či jiného finančního produktu zaplatit. Je důležitým údajem i při investicích, v takovém případě vyjadřuje procenta z vložené částky. Jde o zvýšení původní hodnoty za určité období, nejčastěji měsíční (p.m.) nebo roční úroková sazba (p.a.).

Nejnižší úroková sazba přitom nemusí znamenat nejvýhodnější produkt. Kromě samotného úroku totiž mohou být vyžadovány i nejrůznější poplatky, které cenu půjčených peněz často navýší. Proto je relevantnějším údajem pro výběr nejlepšího finančního produktu RPSN.

Úroková sazba ČNB

Velkou roli pro vývoj této sazby na trhu má Česká národní banka. Ta může do určité míry ovlivnit i úrokovou sazbu komerčních úvěrů. Pro vývoj sazeb samotných úvěrů mají velký vliv úrokové sazby ČNB. Ty jsou celkem tři: repo sazba, diskontní sazba a lombardní sazba. Komerční banky musí s ČNB úzce spolupracovat a na výši jednotlivých úrokových sazeb ČNB tak regulují cenu jednotlivých finančních produktů. Na změnu těchto sazeb jsou obzvláště citlivé hypotéky, kdy sebemenší změna úrokové sazby ČNB znamená vývoj hypoteční úrokové sazby.

VN:F [1.9.22_1171]
Hodnoceni: 10.0/10 (1 hlas)
Úroková sazba, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *