Anuita

Splácení úvěru pomocí řady splátek, které mají po celou dobu stále stejnou výši. To je anuita, která je typická pro mnohé úvěry, např. hypotéky či stavební spoření. Anuita je složena ze dvou částí – z úmoru a úroku. Úmor představuje splátku vypůjčených peněz, úrok pak odměnu pro společnost za vypůjčení.

Poměr mezi úmorem a úrokem se mění, přičemž na začátku splácení je výše úroku nejvyšší a postupně se snižuje. Je-li výše úrokové míry po celou dobu splácení konstantní, je i výše splátek konstantní. To je typické pro stavebního spoření. Naopak výše splátek se mění u takových typů finančních produktů, u kterých je výše úroku dána fixací. To je typické pro hypotéky.

U hypotéky může být výše úroku fixována na určitou dobu, po té se mění. Příkladem může být hypotéka na 15 let, která má 3 pětileté fixace. Jejich výše může být 4, 5, 3 %, přičemž anuita bude rozdílná v každém pětiletém období.

Vzorec anuity

Výpočet anuity se provádí na základě dosazení údajů do vzorce. Vzorec anuity je následující:

a = D*(r/(1-vn))

V uvedeném vzorci a je výše anuity, D výše úvěru, r je úroková sazba za jeden měsíc, v je tzv. diskontní faktor, který vypočítáme na základě vzorce v = 1/(1+r), n je počet měsíců splácení.

Anuita družstevního bytu

Anuita je faktor, na který byste se měli zaměřit také při koupi či pronájmu družstevního bytu. Je třeba zjistit, je-li anuita družstevního bytu zaplacená či nikoliv. Ta se hradí tam, kde došlo ke vzniku družstva za účelem privatizace. Je-li anuita družstevního bytu zaplacená, výše bytu je konečná, pokud však zaplacená není, kromě ceny za byt budete platit i měsíční splátky obci.

VN:F [1.9.22_1171]
Hodnoceni: 10.0/10 (1 hlas)
Anuita, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *