Ručitel

Častou podmínkou bankovních i nebankovních institucí je ručení prostřednictvím ručitele. Možnosti ručení jsou totiž dvojí – majetkem či ručitelem. Ručitel je osoba, která je ochotná v případě neschopnosti splácet pohledávku a přijmout tak závazek na sebe.

Ručitelský závazek

Věřitel a ručitel se dohodnou a mezi nimi vznikne nový závazek, pro ručitele pak platí podobné podmínky jako pro dlužníka. Ručení musí být vyjádřeno vždy písemně, a to především pro právní následky, které může ručení způsobit.

Proto je potřeba podepsat ručitelské prohlášení, ve kterém se uzavírá dohoda mezi ručitelem a věřitelem. V tomto prohlášení jsou upřesněny veškeré potřebné informace a ručitel zde stvrzuje, že je ochotný v případě nesplácení přijmout závazky na sebe.

Ručitelský závazek se přitom vyznačuje několika důležitými vlastnostmi. Při zániku závazku dlužníkova (např. při splacení částky) zaniká i ručitelský závazek. Ručitel se také může zavázat v menším rozsahu – nemusí na sebe brát rozsah celého úvěru. Ručitel přitom může být od věřitele vyzván k zaplacení až po vyzvání samotného dlužníka.

VN:F [1.9.22_1171]
Hodnoceni: 10.0/10 (1 hlas)
Ručitel, 10.0 out of 10 based on 1 rating

1 komentář u „Ručitel

  1. pavla

    co delat,kdyz nas neinformoval exekutor,jsme avalove na smence,ze dluznik uznal svuj dluh a rozplacel ho,a dale,neni zadna dohoda a ni nic jineho,ze prebirame rucitelstvi a stejne jsme na smence dekuji

    VA:F [1.9.22_1171]
    Hodnoceni: 0 (z 0 hlasů)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *