RPSN

Při zřizování úvěru je jedním z nejrelevantnějších údajů RPSN. Význam této zkratky je roční procentní sazba nákladů. Pomocí RPSN, udávaného v procentech, si spotřebitel snadno zjistí výhodnost konkrétního finančního produktu.

Chybné je vybírat úvěr podle výše roční úrokové míry. Mnohé firmy se totiž snaží nalákat na velmi nízké úroky, to však později dohání na nejrůznějších poplatcích, akontacích, pojištěních ad., úrok tak není relevantním parametrem.

Zatímco úrok nám udává informaci jen o ceně peněz, které si půjčujeme, RPSN nám říká, kolik procent dlužné částky bude muset spotřebitel zaplatit za jeden rok. Tento údaj však v sobě zahrnuje veškeré výdaje – poplatky, akontace, pojištění schopnosti splácet apod. Čím nižší RPSN je, tím je úvěr levnější.

Výpočet RPSN

Pro výpočet RPSN je nejlepší využít online nástroj, který umožňuje vypočítat roční procentní sazbu dle zadaných údajů. Ruční výpočet dle vzorce není triviální a obvykle také není nutné RPSN počítat. Musí být dle zákona u každého úvěru uvedeno, proto při vybírání úvěrů snadno poznáte, který z nich je nejvýhodnější.

VN:F [1.9.22_1171]
Hodnoceni: 10.0/10 (3 hlasů)
RPSN, 10.0 out of 10 based on 3 ratings

2 komentáře u „RPSN

 1. Pavel Krása

  RPSN se nemusí uvádět u malých a krátkodobých půjček a taky u hypoték

  VA:F [1.9.22_1171]
  Hodnoceni: 0 (z 0 hlasů)
 2. Phillip

  Áno toto je vec na ktorú si treba dávať pozor, v reklamách vás nalákajú na nižšie náklady z úverov ako v skutočnosti sú.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Hodnoceni: 0 (z 0 hlasů)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *