Akontace

Přemýšlíte-li nad zřízením úvěru, při hledání ideálního bankovního či nebankovního produktu se bezpochyby setkáte s pojmem akontace. V českém prostředí se tímto výrazem označuje platba předem, v legislativě však není definován, může být proto chápán různým způsobem.

Účtování akontace

Účtování akontace je nejčastější u leasingů, přičemž jde o částku, kterou zaplatíte ještě před jejich začátkem. Jen málokterá společnost nabízí leasing bez akontace, je to totiž pro ni rizikové. Leasing bez akontace nabízí některé společnosti jen těm, se kterými mají dobrou zkušenost z minulosti.

Výše akontace bývá udávána v procentech a značí podíl celkové ceny z věci, kterou si pořizujete. Podle tohoto údaje můžete zjistit, jak moc je konkrétní produkt výhodný. Je třeba dávat si pozor na nabídky úvěrů s nulovou akontací, která je však nulová jen za dodržení určitých podmínek (typicky splácení daných částek k určitému datu). Pokud nestihnete zaplatit konkrétní částky v daném termínu, RPSN bývá vysoké. Mnohdy se tedy jedná o reklamní trik společností.

S termínem akontace se setkáte při zřizování úvěrů, častěji však při nákupu věcí na splátky. Mnohdy je zapotřebí splatit určitou částku předem, zbytek úvěru doplatíte k uvedenému termínu.

Obrácená akontace

Setkáte-li se s pojmem obrácená akontace, nejde o nic jiného než o obrácení postupu. Tedy požadovanou částku nezaplatíte před zahájením úvěru, nýbrž až po poslední splátce. To může být výhodné např. při koupi vozu, větší sumu peněz zaplatíte až úplně na závěr.

VN:F [1.9.22_1171]
Hodnoceni: 10.0/10 (1 hlas)
Akontace, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *